Schorzenia spowodowane paleniem tytoniu i biernym wdychaniem dymu tytoniowego, e-papierosów, stanowią od wielu lat wielki problem. Choroby odtytoniowe dotyczą 15 nowotworów oraz kilkudziesięciu chorób układu oddechowego, krążenia i wielu innych narządów.

Trzeci czwartek listopada to dzień, kiedy na całej kuli ziemskiej obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Wydarzenie ma na celu uświadomienie kwestii zagrożeń  zdrowotnych, społecznych oraz ekonomicznych związanych z paleniem tytoniu oraz papierosów elektronicznych. Pomysł akcji zrodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Na apel odpowiedziało ponad 150000 ludzi. Wielu z nich był to pierwszy krok w walce z nałogiem.

 W Polsce obchodzimy ten dzień od 1991 roku. W tym roku przypada on 19 listopada. Jeśli wśród Waszych bliskich, rodziny, znajomych, sąsiadów, znacie kogoś komu nie jest obcy ten nałóg, zapoznajcie go z ideą Światowego Dnia Rzucania Palenia oraz namówcie do powstrzymania się od zażywania w tym dniu nikotyny, e- papierosów. Może uda się Wam przyczynić się do ocalenia ludzkiego życia.

Informacje dotyczące negatywnego wpływu używek, znajdziecie w zakładce pedagoga szkolnego.

Pedagog szkolny, Izabela Reluga- Jarzyna