ul. Marsz. J. Piłsudskiego 81,
23-100 Bychawa

81 566 00 19
liceum@kwiateklo.pl

Rekrutacja 2023/2024

Od roku 2023/24 proponujemy nowe kierunki kształcenia:

Liceum Ogólnokształcące - Klasa turystyczno-sportowa - Klasa sportowa (pływanie) Technikum - Technik rachunkowości

więcej informacji
Odsłony: 69

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest w Polsce 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku.W całym kraju 1 marca dla uhonorowania Żołnierzy Wyklętych,  organizowanych jest wiele różnorodnych inicjatyw i  uroczystości o charakterze państwowym. Nasza szkoła również włącza się co roku w działania upamiętniające żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. W ramach projektów edukacyjnych dotyczących Żołnierzy Niezłomnych, które realizowane były na lekcjach historii i teraźniejszości, uczniowie klas I LO odgrywali scenki z życia antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, opowiadali losy i anegdoty z życia Wyklętych,przygotowali prezentacje multimedialne, quizy, konkursy klasowe oraz plakaty poświęcone bohaterom z terenu Lubelszczyzny. Niektóre z prac wykorzystane zostały to stworzenia gazetki upamiętniającej bohaterską walkę tych, o których historia głucho milczała, ponieważ żyli ,,losem wilka".

W ten sposób licealiści kolejny już raz zaangażowali się w pogłębianie procesu poznawania i przetwarzania lokalnej historii. Dzieląc się z innymi osobami informacjami o wyjątkowych, niejednokrotnie zapomnianych bohaterach powojennej Polski, przywracają w ten sposób pamięć o Nich.

Dla społeczności szkolnej, przygotowane zostało również słuchowisko poświęcone pamięci Żołnierzy Niezłomnych, stawiających opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRS. Słuchowisko nadane zostanie dnia 1 marca 2023r.

 

 

 

Kategoria: