Czym są pamiątki rodzinne?

To fundament naszego kulturowego dziedzictwa, łączącego pokolenia oraz umożliwiającego zachowanie tożsamości narodowej.Odnajdywanie w nich naszych korzeni staje się mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością oraz przyszłością, a przekazywanie ich kolejnym pokoleniom wpływa na kształtowanie wartości, postaw i więzi rodzinnych.

Przekonali się już o tym uczniowie klas I LO, którzy w ramach realizowanego w trakcie lekcji HiT projektu, odnajdowali świadectwa historii swoich rodzin.Przechowywane w domowych zbiorach lub odnalezione w zapomnianych zakątkach starych strychów fotografie, dokumenty,pamiętniki,rękopisy,militaria,listy,karty obozowe i inne pamiątki, okazały się namacalnymi dowodami przeszłości poszczególnych rodzin naszych pierwszoklasistów.Stały się również doskonałym wstępem do rozmów ze starszym pokoleniem, które jest ,,kopalnią wiedzy historycznej". Wiele ciekawych opowieści związanych z odnalezionymi pamiątkami rodzinnymi, na zawsze pozostanie w pamięci nie tylko ich właścicieli,lecz również nas wszystkich, którzy wysłuchali tych historii.

Dziękuję wszystkim za ciekawą prezentację pamiątek rodzinnych oraz wzruszające niejednokrotnie opowieści z nimi związane.