Poniżej przedstawiam wam artykuł pochodzący ze strony:https://ose.gov.pl/aktualnosci/wpis/bezpieczni-w-sieci-z-ose-silne-hasla.

Przeczytajcie, a na pewno juz nigdy, nikt nie włamie się na Wasze konto.

Hasło – strażnik cyfrowego świata.

Co łączy konta na portalach społecznościowych, w sklepach online, pocztę mailową oraz bankowość internetową? Na pewno co najmniej jedno: potrzeba zabezpieczenia ich silnym hasłem. Możemy sobie wyobrazić, że hasło jest wyjątkowym strażnikiem naszego cyfrowego świata. Jego zadaniem jest ochrona prywatności oraz dostępu do urządzeń, danych, a nawet finansów. To zabezpieczenie pomaga uchronić się przed atakami cyberprzestępców, na które narażone są nie tylko wielkie przedsiębiorstwa, ale wszyscy użytkownicy – w tym nauczyciele, a także uczniowie.

– Istnieje wiele sposobów, w jaki cyberprzestępcy mogą próbować zaatakować konta użytkowników. Część z nich opiera się właśnie na atakach celowanych w hasła – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. – Najczęściej popełniane przez użytkowników błędy, które ułatwiają pracę cyberprzestępcom, to zbyt łatwe hasło i wykorzystywanie jednego hasła do wielu witryn – dodaje.

– Pozyskanie danych logowania do profilu innej osoby stało się łakomym kąskiem dla przestępców, którzy dzięki temu mogą podszyć się pod właściciela profilu i dokonywać oszustw na szkodę jego znajomych. Również poczta elektroniczna powinna być przedmiotem szczególnej ochrony, ponieważ po uzyskaniu dostępu do niej można resetować hasła do wielu innych usług. Przy tworzeniu i stosowaniu haseł do tych kluczowych serwisów powinniśmy więc szczególnie rygorystycznie przestrzegać wszystkich zasad cyberhigieny – podkreśla Krzysztof Silicki, zastępca Dyrektora NASK ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji.

W realnym świecie każdy z nas, chcąc ochronić swój dom, szuka sprawdzonych i profesjonalnych rozwiązań, które zapobiegną wtargnięciom złodziei. Dlatego tworząc hasła, czyli wirtualnych ochroniarzy cyfrowych zasobów, także powinniśmy pamiętać o zasadach, które pomogą im wykonywać swoje zadanie najbardziej skutecznie.

Czego unikać, tworząc hasło?

Na początek zajmijmy się tym, czego nie powinno się robić podczas ustalania hasła. Jak wiadomo, najlepsze hasło to takie, które jest trudne do złamania i wykradzenia. Dlatego należy unikać zbyt oczywistych i prostych ciągów liter, znaków, cyfr. Musimy pamiętać, że nieskomplikowane hasła może i są bardzo łatwe do zapamiętania dla właściciela, jednak równie proste do rozszyfrowania przez cyberprzestępców.

Podczas tworzenia hasła unikaj:

Najpopularniejszych słów czy wyrażeń, takich jak „hasło 123”, „piłka nożna”. Ustawiania takiego samego hasła jak nazwa użytkownika lub jej część. Wykorzystywania ogólnodostępnych i łatwych do uzyskania informacji o Tobie lub Twoich bliskich (np. imienia partnera, zwierzaka, daty urodzenia czy numeru telefonu). Korzystania z oczywistych wyrażeń typu „wpuscmnie” czy „sezamieotworzsie”. Prostych do odgadnięcia sekwencji kolejnych liter czy liczb (np. „abcd”, „12345”), również tych zamieszczonych obok siebie na klawiaturze, jak „qwerty”, „vbnm”, a także powtarzających się znaków, np. „bbbb2bbb”. Haseł składających się z pojedynczych wyrazów dowolnego języka pisanych normalnie lub wspak oraz dopisywania przed nimi i/lub po nich znaku specjalnego bądź cyfry. Przechowywania haseł na komputerze, w telefonie czy zapisywania na kartce.

Elementarz bezpiecznego hasła

Skoro wiemy już, czego się wystrzegać, przyszedł czas na zapoznanie się z kilkoma zasadami pomocnymi przy tworzeniu bezpiecznego hasła. O czym należy pamiętać?

Po pierwsze o jego długości – hasło powinno mieć minimum osiem znaków, wśród których będzie co najmniej jeden znak z grupy: małych liter, liczb, dużych liter oraz znaków specjalnych, np. „$”, „&”. Dzięki temu nasze zabezpieczenie będzie silne i znacznie trudniejsze do rozszyfrowania. Długość hasła ma kolosalne znaczenie, ponieważ automatyczne metody jego łamania często działają na zasadzie testowania kolejnych losowych kombinacji znaków, których próbują użyć jako hasła. Im mniej znaków, tym mniej mocy obliczeniowej jest do tego potrzebne. W związku z tym, że moc obliczeniowa komputerów stale rośnie, specjaliści sukcesywnie zwiększają liczbę znaków, zalecanych do stworzenia bezpiecznego hasła. Aktualne rekomendacje mówią już nawet o 15 znakach.

Po drugie, aby hasło było jednocześnie łatwe do zapamiętania i trudne do złamania dla przestępcy, dobrym rozwiązaniem będzie wybranie znanej nam frazy, jaką jest np. treść piosenki czy wiersza, i wykorzystanie pierwszych liter każdego ze słów. Pamiętaj jednak, aby uwzględnić również liczby i symbole, zastępując nimi litery lub całe słowa, np. „Mam dwadzieścia lat” możesz zapisać jako – M@m2dzie$ciAl4T.

Samo ustawienie silnego hasła to jednak nie wszystko. Warto pamiętać jeszcze o kilku dobrych nawykach: Używaj unikatowych haseł – dla każdego konta ustawiaj inne. Jeśli masz problemy z zapamiętaniem haseł do różnych kont i profili, korzystaj z menadżera haseł. Dzięki tej aplikacji bezpiecznie przechowasz swoje dane w jednym miejscu.

Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu, czy Twoje hasła nie zostały złamane lub wykradzione. Możesz to zrobić na stronie online. W momencie, gdy hasło zostanie złamane, niezwłocznie je zmień – nie czekaj, zrób to od razu. Zawsze uważaj, kiedy i gdzie korzystasz ze swojego hasła – nie rób tego na cudzym sprzęcie i zwracaj uwagę, czy w trakcie wpisywania go ktoś nie zagląda Ci przez ramię. Nigdy nie podawaj hasła przez telefon, mailem czy komunikatorem. Często się zdarza, że cyberprzestępcy podszywają się pod różne osoby i instytucje, np. pracowników pomocy technicznej, i proszą o podanie im swoich danych logowania i hasła. Pamiętaj, że wiarygodne instytucje i witryny nigdy nie proszą użytkowników o podawanie takich danych w mailu lub przez telefon. Dbaj o bezpieczeństwo urządzeń, z których korzystasz. Regularne aktualizacje systemu operacyjnego, programu antywirusowego czy przeglądarki internetowej pozwolą zwiększyć ochronę Twojego urządzenia i danych przed nieuprawnionym dostępem.

Pamiętaj również o tym, że hasło, nawet bardzo przemyślane i silne, nie zawsze jest wystarczającym sposobem zabezpieczenia naszych kont przed cyberprzestępcami, którzy mogą je wykraść lub rozszyfrować. Wsparciem w skutecznej ochronie dostępu do naszych kont jest korzystanie z uwierzytelniania wieloskładnikowego – MFA (ang. Multi-Factor Authentication), najczęściej stosowanego w formie dwuskładnikowej, czyli 2FA (ang. Two-Factor Authentication). Takie zabezpieczenie zapewni konieczność podwójnej weryfikacji osoby logującej się do wirtualnych usług (m.in. bankowości internetowej, portali społecznościowych). Oznacza to, że samo wpisanie poprawnego hasła nie wystarczy, a logujący się do konta musi jeszcze dodatkowo potwierdzić, że jest jego właścicielem, np. otrzymanym kodem z SMS-a lub jednorazowym numerem utworzonym przez aplikację zainstalowaną na swoim urządzeniu mobilnym. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, nawet po wykradzeniu lub złamaniu hasła, cyberprzestępca nie dostanie się do naszego konta.

Więcej praktycznych informacji o tworzeniu bezpiecznych haseł znajdziemy na stronie KPRM Cyfryzacja i w poradniku „Jak chronić się przed cyberatakami?”. Edukacyjne kursy e-learningowe dla każdego – W poszerzaniu wiedzy na temat tworzenia silnych haseł pomocne będą materiały dostępne na OSE IT Szkole. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – zarówno uczniowie, jak i nauczyciele czy rodzice mogą skorzystać z kursów e-learningowych i innych wartościowych treści. Zachęcamy do tego nie tylko podczas edukacji zdalnej – mówi Agnieszka Żeglińska, Dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE w NASK. Co znajdziemy na platformie? Przede wszystkim kurs e-learningowy „Cyberprzemoc – anonimowość w sieci” przeznaczony dla młodszych i starszych adeptów bezpieczeństwa online. Zasoby przygotowane przez Dyżurnet.pl poruszają zagadnienia związane z cyberprzemocą, a także omawiają m.in. najważniejsze informacje na temat tworzenia silnych haseł i zarządzania nimi. Uczniom początkowych klas szkoły podstawowej na pewno spodoba się kurs z serii Krasnoludki 2.0 „Hasło wszystkich haseł, czyli szkarby są wieczne”, który w humorystyczny sposób przekazuje wiedzę na temat zasad tworzenia bezpiecznych haseł i ich skutecznej ochrony. Wykorzystany w kursie film został opracowany przez Akademię NASK. O łatwych sposobach na tworzenie silnych haseł i ich bezpiecznym wykorzystaniu można się również dowiedzieć z podcastu NASK „Internetowe rozmowy”. W odcinku „O hasłach” opowiada o tym ekspert NASK Piotr Belniak. Materiał przygotowany we współpracy z KPRM Cyfryzacja.