"Europejska wycieczka” za „ Europejskie Wyzwanie”

 

Dzięki nakręconemu przez nas filmowi o funduszach unijnych  w dniach od 3 do 7 września  uczestniczyliśmy (Aleksandra Syroka, Olga Korba i Sylwia Wereńska pod opieką  p. Daniela Cymermana) w wycieczce do Brukseli. Była to nagroda w konkursie organizowanym przez Biuro Poselskie, posła do Parlamentu Europejskiego p. Krzysztofa Hetmana. Oprócz nas byli także uczniowie Lubartowa, Dęblina, Urzędowa, Puław, Tomaszowa Lubelskiego, Lublina i kilku innych miast województwa lubelskiego.

Podczas wyjazdu mieliśmy okazję zwiedzać w Brukselę i Brugię. Szczególnie podobała nam się historyczna część Brugii. W przeciwieństwie do polskich miast nie zostało zniszczone w czasie wojny i pozostała w nim oryginalna, średniowieczna zabudowa. Uroku miastu dodają wąskie kanały żeglowne, dzięki którym możne je nazwać "Wenecją północy". Równie imponująca była „starówka” w Brukseli, która szczególnie efektownie prezentowała się po zmroku.  Poza zwiedzaniem miast poznawaliśmy również kulturę, obyczaje, a także tradycyjną kuchnię belgijską. Przemierzając  ulice belgijskich miast zauważyliśmy  jak wielokulturowy krajem jest Belgia. Jeden dzień wycieczki minął  nam na zwiedzaniu Dzielnicy Europejskiej. Widzieliśmy budynki najważniejszych instytucji Unii Europejskiej. Zwiedziliśmy budynek Parlamentu Europejskiego, gdzie pan europoseł Krzysztof Hetman i pracownicy parlamentu opowiadali nam o jego funkcjonowaniu i zadaniach jakimi się zajmuje.


Wyjazd był bardzo udany i pewnie dlatego minął nam bardzo szybko. Na pewno będziemy brać udział w kolejnych podobnych konkursach, do czego zachęcamy także innych.

Uczestnicy wycieczki