ul. Marsz. J. Piłsudskiego 81,
23-100 Bychawa

81 566 00 19
liceum@kwiateklo.pl

Rekrutacja 2022/2023

Od roku 2022/23 proponujemy nowe kierunki kształcenia:

Liceum Ogólnokształcące - Klasa ekonomiczna - Klasa turystyczno-sportowa Technikum - Technik rachunkowości

więcej informacji
Kategoria:

 

Asertywność jest zdolnością do postępowania z szacunkiem do siebie oraz innych. Nie łatwo jest jednak postępować asertywnie. Uświadomienie sobie naszych praw, znajomość zasad, na których oparta powinna być skuteczna, asertywna komunikacja oraz jej permanentne ćwiczenie, pomoże Wam nauczyć się być asertywnym.

Zachęcam Cię do opracowania własną piramidy asertywności. Przygotuj kartkę i długopis/ołówek. Narysuj trójkąt, u jego podstawy wpisz te osoby, którym jest Ci najłatwiej powiedzieć słowo „nie”. Osoby, które wpiszesz wyżej w piramidzie, to ludzie, wobec których  trudniej jest Ci zachowywać się asertywnie. Bardzo często zachodzące pomiędzy ludźmi zależności formalne i nieformalne, związki uczuciowe, emocjonalne uzależnienia powodują, że rezygnujemy z asertywnych zachowań na rzecz uległości lub agresywności. Pomyśl co możesz zrobić, żeby wobec osób ze szczytu trójkąta umieć powiedzieć ,,NIE!".

Pamiętaj! Asertywność nie zawsze jest gwarancją sukcesu, ale pozwala czuć satysfakcję z własnych wyborów z wyrażania własnych uczuć po to, by konflikt można było rozstrzygnąć bez poczucia winy, czy nieszczerości.

Serdecznie zachęcam Was do obejrzenia filmu: https://youtu.be/Yvm8y9BReiI

oraz lektury bardzo ciekawych artykułów, które znajdziecie pod umieszczonymi niżej linkami:

Asertywność co to jest? https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/asertywnosc-co-to-jest/

Asertywny – co to znaczy. Zasady asertywnego postępowania: https://brieftip.pl/zasady-asertywnego-postepowania/

„12 zasad asertywności – zobacz dlaczego warto wprowadzić je w życie!”: https://sukcespisanyszminka.pl/jak-byc-asertywna-12-zasad/

 

Podsumowaniem  niech będzie wykonanie przez Ciebie testu on-line, po którego rozwiązaniu przekonasz się jak jest z Twoją asertywnością😊

Link do testu:https://www.unikadr.pl/index.php?kategoria=inne&strona=test&wie=5