Preferencje sensoryczne to nasze naturalne nawykowe sposoby reagowania. Jak większość dyspozycji człowieka, mogą być rozwijane i uwrażliwiane, tak aby w efekcie świadomych działań edukacyjnych (ze strony nauczyciela) i działań samokształceniowych (czyli podejmowanych przez ucznia) uzyskać obraz możliwie wszechstronny. W tym wypadku znaczy to świadome poszerzanie pola percepcji (pełne VAK) i poszerzanie możliwości uczenia się! Na czym to polega w praktyce? Na świadomym dobieraniu metod nauczania, które aktywizują równomiernie poszczególne modalności zmysłowe. Preferowany system sensoryczny ma wielki wpływ na oceny uzyskiwane przez uczniów, zarówno ustne, jak i pisemne.

 Ludzie różnią się pod względem stylu odbierania informacji. Jedni odbierają analitycznie, drudzy – całościowo (holistycznie). U jednych zatem dominuje półkula lewa (naukowa, logiczna),u drugich - prawa półkula (artystyczna, całościowa).

Ludzie z dominującą półkulą lewą preferują analizę, szczegóły, konkretne treści i zadania. Podejście intelektualne, chłodne, ocena bez angażowania emocji. Cechuje ich logiczne, naukowe myślenie (logika sekwencyjna), punktualność, staranność. Myślą o przyszłości. Przywiązani są do norm, wzorów. Robią to, co powinni, co muszą. Są ambitni i nastawieni na wyniki.

Ludzie z dominującą półkulą prawą preferują ruch, muzykę, obrazy, emocje, zabawę. Cechuje ich logika mozaikowa, poczucie humoru, wyobraźnia i kreatywność. Łamią normy i wzory. Kierują się intuicją. Nie przejmują się czasem i obowiązkami. Funkcjonują w perspektywie „tu i teraz”. Robią to, co lubią. Są nastawieni na relacje. Tworzą.

Nauczaniu obupółkulowemu sprzyja: • tworzenie map mentalnych, • tworzenie opowieści, • włączanie muzyki w proces uczenia się, • rytmizacja tekstów, • reżyserowanie filmów mentalnych, • drama, • praca metodą projektu, • samodzielne wykonywanie modeli…

 

Link do materiału:http://www.google.pl/url?q=https://www.ore.edu.pl/component/phocadownload/category/89-mini-kursy-dla-ucznia-zdolnego%3Fdownload%3D173:pami-i-mnemotechniki.-sposoby-uczenia-si&sa=U&ved=0CCUQFjADahUKEwix5cKUld3HAhVQR9sKHS2ODZc&usg=AFQjCNHzanKYn6

www.lscdn.pl